2015. november 8., vasárnap

Gardrób szekrény házilag

A kezdetek


Hosszú kihagyás után, ám annál nagyobb volumenű projekttel térek most vissza a blog írásához. Bár a házi gardrób tervezése már a sütögető építése idején elkezdődött, konkrét lépéseket azonban csak október derekán tettem az ügyben. 

A terv az új lakásba költözés óta megvolt: a hálóban szeretnénk az ággyal szemközt egy kb. ~ 4 méter széles, faltól - falig tartó, közel a belmagasságig érő gardrób szekrényt, amely a téli - nyári ruhakollekció mellett képes a lakásban található 6 x 10^23 darab női cipővel is megbirkózni. 

Tervezés

Gondolom mondanom sem kell, hogy egy ekkora szekrénybe csakis alapos tervezés után szabad belefogni, máskülönben könnyen egy halom tűzifát vehetsz bútoranyag árban. 
A papíros rajzolgatás után a méretarányos terveket a korábban már említett Sketchup program segítségével készítettem el. Szóval a látványterv valahogy így nézett ki: 

Az eredeti terv 3D modellje

Eredetileg csak 2 darab, nagy méretű fiókot terveztem, amit később a könnyebb kezelhetőség és a tolóajtók méretezése miatt 2 részre osztottam, azaz összesen így 4 darab fiók került beépítésre. No de ne rohanjunk ennyire előre!

Méretezés

A szekrény méretezésénél az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni:
  • Faltól - Falig tartó szekrény tervezése esetén számoljunk azzal, hogy a ház építésen dolgozó jómunkásemberek nem feltétlenül voltak már szomjasak a fal felhúzásakor, így abban előfordulhat egy - két diszkrét S kanyar, derékszöget pedig keresve se talál az ember. Ennek figyelembevételével érdemes 4 - 5 cm hellyel számolni a fal és a szekrény széle között. 
  • A Pitagorasz tétel megvan még, ugye? Azaz a háromszög két befogójának négyzetösszege egyenlő az átfogó négyzetével. Esetünkben ez egy nagyon hasznos megállapítás, ha padlótól mennyezetig tartó szekrényt tervezünk, mert ugyebár a földön, fektetett állapotban összeállított szekrény felállításakor könnyen művészi jellegű karcolatot húzhatunk a csillárdokiért glettelt mennyezeten. Szóval figyeljünk arra, hogy a szekrény tervezett magassága és mélysége által meghatározott képzeletbeli átfogó véletlenül se érje el a belmagasságot. Különben úgy jártok mint én, amikor is szögletfúróval és nőgyógyászati módszerek bevetésével szerelhetem fel a lábakat a már talpra állított szekrényre
  • Apropó lábak. Mindenképpen használjatok állítható (szintező) lábakat, mivel egy ~4 méter széles szekrény esetén tuti hogy nem lesz vízszintben a padló. És ugye nem volna jó, ha a tolóajtó magától vándorútra indulna a reggeli öltözködés közben. 
  • A szekrény mélysége nyilván helyfüggő, de ha lehet én javaslom a min. 50 - 55 cm-t. Ebbe kényelmesen beleférnek a vállfán lévő kabátok / zakók is. Az én esetemben a szekrény hasznos mélysége 55 cm, de a külső perem 65 cm, így összesen 10 cm helyet hagytam a tolóajtó sín felfúrásához (tehát a tolóajtók nem oldalról lesznek ráfúrva, hanem a szekrény +10 cm-el megnövelt peremére lesznek felhelyezve.
  • A méretezésnél ne essetek abba a csapdába, hogy elfelejtetek az anyagvastagsággal számolni  (esetünkben 18 mm-es, standard bútorlappal számoltam). 
  • Ne feledkezz meg a szekrény hátlapjáról. Bár semmiségnek tűnik az a 2 mm-es kis vacak anyag, de ha hiszed ha nem, ez adja meg a szerkezet strukturális merevségét.
  • Egy ekkora szekrény egy darabban semmiképpen sem készíthető el, már csak azért sem, mert a legtöbb bútorlap gyártó 280 cm széles táblákat állít elő. Én az alábbi módon, 3 elemre bontva terveztem meg a szekrényt, melyeket aztán kiszintezve egymás mellé állítottam, majd szekrényösszehúzó csavarral rögzítettem egymáshoz:
 
Az eredeti szekrény 3 részre bontott, méretezett tervrajza

Ha a helyet és a terveket is min. 3 alkalommal felmértük és átnéztük, akkor aludjunk rá egyet, és utána nézzük át még 1x. Ezzel sok fejfását elkerülhetünk a kivitelezés fázisában. 

Amennyiben már a végtelenségig finomítottuk a terveket, akkor szedjük össze, hogy a kivitelezéshez milyen méretű bútorlapokra van szükség, nem feledkezve meg az élzárásról sem (én 2mm-es ABS élzárással rendeltem a bútoranyagot). 

Ha mindezzel megvagy, akkor már csak meg kell rendelni: érdemes több helyről is árajánlatot kérni, mert egy ekkora volumenű munka esetén tetemes különbségek lehetnek a lapszabászatok árai között. Esetemben ez közel 30 ezer (!) forint volt.

Kivitelezés


Miután megrendeltük, levágták és (házhoz)szállították a szükséges anyagokat, akkor innentől kezdve már nem sokkal van nehezebb dolgunk, mint egy IKEA-s szekrény összeszerelése esetén. Az egyetlen különbség, hogy itt nincsenek előre fúrva a csavarhelyek. 

No de mi is kell a bútorlapokon kívül?

Felhasznált elemek (balról jobbra: szekrényösszehúzó, torx és pozdorja csavar, polctartó kar és D fejű csavar)

  • Masszív, 8-as méretű, torx csavarok. Ezek segítségével lehet a szekrény főbb elemeit összehúzni. Fontos, hogy fúrjuk előre a csavarok helyét, mert különben elrepesztheti az anyagot!    
  • Állítható, műanyag szintezőlábak, szekrény modulonként 4 darab (ne használj többet, mert pl. 6 db esetén soha az életben nem fogod tudni kiszintezni!)
  • Pozdorja csavarok a lábak felfogatásához
  • D fejű csavarok a hátlap felfogatásához (a pozdorja csavart arra tervezték, hogy süllyeszteni tudd a fejét az anyagban, így ez nem a legmegfelelőbb erre a célra)
  • Ruhaakasztó tartók + rúd. Több méretben forgalmazzák, de szinte kizárt hogy pont passzoljon, így méretre kell vágni fémfűrész segítségével. 
  • Polctartó karok a kivehető polcokhoz
  • Villanyvezeték, amennyiben szeretnénk beépített szekrényvilágítást. Esetünkben pont a szekrény mögött van egy konnektor, így a hátlapot kifúrtam egy 65-ös marófejjel és befűztem 10 méter vezetéket, hogy a későbbiekben majd egy LED szalagot be tudjak kötni.  

Ha a tervek pontosak voltak, akkor az összeállítás már gyerekjáték! Ha nem, akkor egy ultra nagy szívás, amikor a jó méretekhez házilag alakítgatod a gyárilag levágott bútorlapokat. Ezért mondom, hogy a munkának minimum 50%-a tervezés.

Készül az első elem
Fontos, hogy az egyes elemek összeépítésének sorrendjét előre kitaláljuk annak függvényében, hogy a helységben hogyan tudjuk logisztikázni az elkészült darabokat.  Én a bal szélső elemmel kezdtem a szekrény építését, mert az elkészülte után a sarokba tolva elfért még mellette a másik kettő elem is a földön. Az összeszerelésnél a lényeg, hogy fix viszonyítási pontokhoz (pl. a szekrény alja) nagyon pontosan, legalább 1x visszaellenőrizve mérjük ki a furatok helyét, megelőzve ezzel az extra szellőző nyílások fúrását. A szekrény alját, 2 oldalát és a tetejét mindenképp a torx csavarokkal rögzítsük egymáshoz, de jól tesszük, ha 1 - 2 polcot is ezek segítségével építjük be: bár ezek nem lesznek kivehetők, viszont annál jobban merevítik a szerkezetet. 

D fejű csavarokkal rögzítettem a hátlapot (szögek helyett)
Ha ezzel megvagyunk, és meggyőződtünk arról, hogy a szekrényünk minden egyes porcikája derékszöget zár be a másikkal, akkor rögzítsük a hátlapot a D csavarok segítségével. Ebben az esetben is érdemes egy kb 2-es fúróval előfúrni, így tuti nem lesz gondunk a csavar behajtásakor. Én araszonként egy csavart használtam, illetve a fix polcokhoz is rögzítettem a hátlapot, így a toloajtó mozgása álal keltett rezgéskor nem fognak "csattogó" hanggal hozzáütődni a bútorlapokhoz (keltve ezzel egy  ZS kategóriás bútor érzését). 



Szintezőláb + clip
Ezután már csak a szintező lábakat kell rögzíteni a pozdorja csavarok segítségével. Én nagyjából 5 - 5 cm-re helyeztem el a lábakat a szekrény oldalától és szélétől. így még clip-es lábazati takarólapot is rakhatok rá utólag, ha akarok. A kész modult talpra állítva és a helyére tolva hozzuk vízszintbe az állítható lábak segítségével. Hasznos, ha a lábakat becsavart állapotban tartjuk  talpra állításig, vagy ha tudjuk, hogy pl. a padló kifelé lejt, akkor már eleve csavarunk rajtuk egy kicsit a felállítás előtt. 

A fenti mozdulatsorok ismétlésével elkészítettem, majd ketten talpra állítottuk, kiszinteztük és egymáshoz húztuk az egyes modulokat. Mint az alábbi képen látható, az eredetileg tervezett 2 fiók helyett végül 4 darab fiókhely lett kialakítva, így egy fokkal könnyebben pakolhatóbb lesz a szekrény, ha rákerülnek a tolóajtók. Ez utóbbi kettő rész (fiókok és tolóajtók) kivitelezéséről külön posztban fogok beszámolni. 

Az elkészült szekrény és a botcsinálta asztalos


A kb. nyár óta tervezgetett, rajzolgatott szekrény elkészítésekor az volt a legjobb, hogy az összeszerelésnél kivétel nélkül minden elem milliméter pontosan passzolt. Ez volt az a pont, amikor az embert elönti a mérnöki megelégedettség érzése :)




   











7 megjegyzés:

  1. Kedves Levente!

    Nagyon tetszik az írása. Egy hasonló gardróbon gondolkodom. Részletekről kérdezhetem valamilyen e-mail címen? Köszönettel Antal János

    VálaszTörlés
  2. Kedves Levente!
    Nagyon jó cikk, sokat lehet tanulni belőle. Nekem lenne pár kérdésem. Tudom, hogy ez már régen volt, de talán még fel tudod idézni a körülményeket:
    1. Már eltelt 2 év. Hogyan szuperál a házi készítésű gardrób van-e valami amit másképp csinálnál ma a 2 éves használati tapasztalatok alapján?
    2. A leírásban kimaradt egy nagy lépés. Ahogyan a terv eljut a lapszabászatba. Mert úgy láttam a fotókon, hogy az elemek nemcsak méretre vannak vágva, de az egyes szerelvények helyei is CNC marva vannak. Hogyan kell leadni a tervet (milyen formátumban, esetleg milyen szoftverrel) a lapszabászatnak, hogy ezeket is megcsinálják?
    3. Általában honnan szoktad beszerezni a bútor szerelvényeket?

    Nagyon köszönöm, ha válaszolsz!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia!

      A szekrény a mai napig teljesen jól működik, egyedül a tolóajtók görgőin kellett állítani, mert szorulni kezdett, valószínűleg a túl nagy súly miatt.

      A lapszabászatokban általában van egy formanyomtatvány, amit ki kell tölteni a rendeléskor. Jellemzően ezeket kérik:
      - bútorlap fajtája, vastagsága (pl fehér, 18-as)
      - méretek
      - szálirány
      - élzárandó oldalak (én 2mm-es ABS-t szoktam kérni, az szebb)

      Marások: a lapszabászatok sok ilyet csinálnak, tudják hova kell rakni, csak le kell írni, hogy mihez kell marás (pl kivetőpánt, toloajtó görgője, stb.). Ez csak megbeszélés kérdése.

      A nagyobb lapszabászatok szerelvényeket is árulnak, de speciel a toloajtó vasalatokat egy webshopból rendeltem.

      Törlés
  3. lehet, hogy elnyelte az előzőt a blogspot, szóval:

    nem kis remekmű, amit csináltál, gratulálok! milyen programmal tervezted meg?

    VálaszTörlés
  4. Én csak gratulálni tudok. Köszönöm a leírást.

    VálaszTörlés
  5. Kedves Levente!

    Nagyon tetszik az írásod. Azt had kérdezzem meg, a szekrény lábra állítását Ti hogyan oldottátok meg? Esetleg van valami technikája?

    VálaszTörlés