Öcsém, facsavar!
Ebben a posztban egy kicsit a csavarok világát fogjuk boncolgatni. Nem szándékozom nagyon mélyen belemenni az egyes elemek technikai részleteibe, csak egy áttekintőt szeretnék adni a kezdő hobbybarkácsoló sorstársaknak.
A csavarokat először is nagyon sokféleképpen lehet csoportosítani, mint például
- anyagminőség (vas, edzett / rozsdamenetes / saválló acél, sárgaréz, műanyag, stb.)
- felhasználási terület (facsavar, lemezcsavar, stb)
- fejkialakítás (hatlap, belső kulcsnyílású, süllyesztett, fej nélküli, stb.)
- menetkialakítás (metrikus, colos, stb.)
Ebben a posztban a fejkialakítással fogunk foglalkozni. A fej biztosítja a csavar tengely irányú forgatását az össze- illetve szétszereléshez. Bár sokfajta fejkialakítás létezik, egy azonban közös bennük: csavarkulccsal, csavarhúzóval meg lehet fogni őket mellyel aztán megfelelő nyomatékot lehet kifejteni rájuk - és ez utóbbi biztosítja a megfelelő kötést.
Hatlapfejű csavar
Belső kulcsnyílású típusok
A nevéből adódóan a belső kulcsnyílású csavarok be- és kihajtásához egy, a csavarfejbe mart jellemző mintázatba kapaszkodó eszközt használunk. A belső minta kialakítása rengeteg féle képpen történhet, ezek közül én a barkácsolás során leggyakrabban használt négyet emelném ki: egyhornyú, kereszthornyú (Phillps és Pozidriv), Torx, valamint az Imbusz.
Egyhornyú (hagyományos) csavarfej
A legegyszerűbb, legolcsóbb csavarfejtípus, melyet kis hazánkban ősapáink előszeretettel alkalmaztak nagyjából a múlt évszázad végéig. Szerintem a legrosszabb használhatóságú típus is egyben, az egyszeri vágatba kapaszkodó csavarhúzó könnyedén elszabadulhat, és könnyen kárt tehet a környezetében, emiatt pl. elektronika és finommechanikai iparban nem is nagyon alkalmazták. Ha még nem próbáltál minden erődet megfeszítve behajtani egy ilyen csavart, majd a csavarhúzó a fejről lecsúszva nem állt még bele a kezedbe, akkor még nem is barkácsoltál igazán. Számomra ez a legutálatosabb csavartípus, ha tehetem akkor száműzöm onnan, ahonnan csak lehet.
Kereszthornyú csavarfejek
Frearson, Phillps, Supradiv és Pozidriv csavarfejek |
Az egyhornyú csavar esetén említett problémát sokan felismerték és próbálták kiküszöbölni. Így tett Henry F. Phillips amerikai üzletember is, aki 1934-ben alapított cégével elkezdte gyártani az általa szabadalmaztatott csavartípust. Vásárlói között olyan neves cégek is voltak mint például a GM vagy a Cadillac.
A kereszthornyú csavarok talán egyik legelterjedtebb változata manapság a pozidriv, ami a Phillips féle megoldás egy tovább finomított változata, a Phillips Screw Company és az American Screw Company közös szabadalma. Kissé furcsa hangzású neve az angol 'positive' és a 'drive' szavak összevonásával jött létre. A többi kereszthornyú társához képest az az előnye, hogy fejkialakításnak köszönhetően kisebb az esélye a csavarhúzó kiugrásának, illetve ezáltal nagyobb forgatónyomatékot lehet kifejteni a csavarra.
Torx
Ezt a típust a Textron vállalat fejlesztette és szabványosította 1967-ben, melyet ma az ISO is egy
Imbusz
Hazahoztál egy vadiúj szekrényt az IKEA-ból, majd a 100 csavart egyenként egy melléket L alakú szerszámmal kell behajtanod... ismerős helyzet? Jó eséllyel az említett szerszám az úgynevezett imbuszkulcs, melyet előszeretettel alkalmaznak a lapraszerelt bútorok esetében.
Az 'inbus' (Innensechskantschraube Bauer und Schaurte) elnevezés egyébként egy német vállalat, a Bauer & Schaurte Karcher névjegye volt, mely 1936-tól kezdődően forgalmazta Európában az imbuszkulcsot. Angol nyelvterületen egyébként az említett csavattípust "hatlap nyílású"-nak (hex socket), a hozzá tartozó szerszámot pedig gyakoribb nevén Allen-kulcsnak nevezik, mely az amerikai Allen Manufacturing Company-ról kapta a nevét.
A belső nyílású hatlap kialakításnak köszönhetően a csavarfej védett a külső sérülésekkel szemben, ugyanakkor a hat érintkezési sík kellő tapadást biztosít ahhoz, hogy a csavart akár a szerszám segítségével helyezzük be a fogadónyílásba. Az alkalmazható forgatónyomaték alapvetően a kulcs hosszától (erőkar) és vastagságától függ. További előnye, hogy nagyon kicsi csavarok, illetve fej nélküli csavarok esetében is alkalmazható.
Ha máshoz nem is, de ezekhez a csavarfejekhez mindenképpen érdemes egy bitfejkészlet beszerzése, így a lapraszerelt bútort pikk-pakk összerakhatod egy kis kézi csavarbehajtó gép segítségével.
A post írásakor a wikipedia egyes angol és magyar nyelvű oldalait használtam fel forrásként.
ez egy nagyon jó öszefoglaló, ez az első amit a neten találok, amiben érthetően le van írva a laiiusok számra, köszönöm! A menetekről is van írásod? A neten ezt találtam, de ez pl a facsavarokra nem áll. Egy 5 ös facsavar mentek közti távolsága 2 mm, nem pedig 0.8 mm. http://csapagy.net/csapagy/kotoelemek-csavarok/a-normal-menet-meretek-tablazata/
VálaszTörlés