Nos, az
előző postban eljutottunk odáig, hogy van egy szekrény, amely már teljes mértékben használható, leszámítva azt, hogy ajtó nélkül ruhakirakatként funkcionál. Ebben a cikkben leírom, hogy hogyan kell házilag tolóajtót varázsolni hozzá.
Ismerkedés a tolóajtók lelkivilágával
Mivel ezelőtt még sosem volt tolóajtós szekrényem (igen, ez egy gyerekkori trauma amit még nem dolgoztam fel teljesen) így muszáj volt megismerkednem kicsit ezzel a műfajjal. Különböző bútoráruházakban először megvizslattam, hogy nagyjából hogyan is épül fel egy ilyen. Ami minden esetben biztos pont volt az az, hogy van egy alsó, laposabb sín, egy felső, vastagabb (mélyebb) sín, illetve maga az ajtó alul felül görgőkkel.
A kezdeti félelmek után rá kellett jönnöm, hogy a tolóajtó összeszerelése pofonegyszerű: lényegében nem más, mint 2 eloxált alumínium profil közé szorított, alul - felül takaróléccel és görgőkkel ellátott egyszerű bútorlapokból összeállított egység. Az alábbiakban röviden bemutatom a tolóajtó egyes elemeit és azok funkcióit.
Alsó és felső sín
A sínek funkciója gondolom mindenkinek egyértelmű, így túl sokat nem írnék róluk. A felső sín egyfajta "vályúként" vezeti meg az ajtót, míg az alsó feladata a teherviselés. A felső sínt a nútjában érdemes előfúrni, majd úgy rögzíteni pozdorjacsavarral a bútorhoz, míg az alsó sínt gyakran ragasztják két oldalú ragasztóval, de ez is előfúrható (ennek előnye, hogy könnyen leszedhető, ha valamiért erre szükség lenne a jövőben). Ekkor egyébként érdemes egy takaró profilt is beszerezni, amit az alsó sínbe csúsztatva elrejthetjük a csavarokat.
Fontos, hogy az alsó sínbe úgynevezett "finomállítót" (stoppert) csúsztassunk, aminek hivatalos feladata megakadályozni, hogy a meglódult ajtót megállítsa és ne a korpuszon csattanjon, A gyakorlatban úgy is fogalmazhatunk, hogy ez megpróbálja megakadályozni, de egy 40 kg-os ajtó esetén gyakorlatilag fabatkát sem ér. Viszont ha jól állítjuk be, akkor az ajtót a korpuszhoz húzva tartja, és az nem mászik el magától, ha netán görbére sikerült a szekrény alja.
Fogóprofil
|
Tolóajtó elemek és azok összeszerelése |
Az ajtó jobb és baloldalán található az úgynevezett fogóprofil, ami az ajtó felületét alkotó bútorlapokat összefogja. A mi esetünkben egy - egy tolóajtó mérete 95 x 255 cm, így vízszintesen mindenképpen osztani kellett az ajtólapokat, hogy ne legyen borzasztóan egyhangú.
T profil
Én az ajtókat 4 részre osztottam, melyhez 3 darab T profilra volt szükség. Ez lényegében egy T alakúra kialakított alumínium léc, ami az egyes lapok közé kell illeszteni. Strukturális jelentősége nincs, az egyetlen szerepe az, hogy a vágás miatt esetleg töredezett bútorlapok szélét takarja, illetve hogy elegánssá tegye az ajtót.
Amennyiben olyan tolóajtót készítesz, amelyiknek mind a két oldala látható, akkor H profilt kell használnod a T helyett, mert ez mind a két oldalon takar.
L profil
Az ajtó alsó és felső végére illeszthető alumínium szál, mely ugyanúgy nem tart semmit mint a T profil, csak esztétikai szerepe van.
Görgők
Meglepő módon szükségünk lesz alsó és felső görgőkre, melyeken az ajtó siklik. A felső görgő rögzítése rendkívül egyszerű, az alsó már annál mókásabb: itt a kerekeknek típustól függően egy kb. 10 mm mély, 30 mm átmérőjű bemarást kell csinálni a bútor belső oldali aljára.
Beszerzés
Tolóajtó vasalatok forgalmazásával kismillió cég foglalkozik Magyarországon, a forgalmazott típusok lényegében szín és formavilágban térnek el egymástól, viszont az összeszerelési logika nagyjából mindegyiknél a fent említett módon történik.
Érdemes olyan helyről rendelni, ahol méretre is vágják nekünk az anyagot. Én egy csongrádi cég webshopjában szúrtam ki a nekem tetsző profilokat, akik a korpusz méretek (bútor belső magassága és szélessége), illetve az ajtók osztásának és darabszámának megadása után pontosan kiszámolták, hogy miből mennyi és milyen méretű profil kell, és annak megfelelően méretre vágva postáztak. Nekem csak a betétanyagot kellett megrendelnem hozzá lapszabászatból.
A szerelés folyamata
Az elején bonyolultnak tűnő feladat kiismerése után majdhogynem rutinná degradálódott. Érdemes megnézni az
alábbi rövid videót, mely bemutatja a szerelés folyamatát. Ha tudsz lengyelül az plusz pont, de a lényeg megértéséhez nem szükséges :)
Első lépéskét az egyik fogóprofilba egyenként bele kell illeszteni a bútorlapokat, a lapok közé pedig behelyezni az T vagy H profilokat. Érdemes finoman gumikalapáccsal tömöríteni a lapokat egymáshoz, így nem fognak lötyögni a profilok, illetve nem utolsó sorban a méretek is passzolni fognak.
|
A profilok és bútorlapok egymáshoz illesztése |
Miután az ajtót összeállítottuk, akkor a profil hátsó (szekrény belső oldala felé néző) oldalán a fogó profil nútjában fúrjuk apró furatokat, melyekbe aztán apró pozdorjacsavarokkal rögzíthetjük a bútorlaphoz. Fontos, hogy itt is süllyesztett csavarfejekkel dolgozzunk, elkerülve ezzel, hogy egy kiálló csavar megkarmolja a borsos áron beszerzett alu profilt, miközben egymás elé toljuk az ajtókat.
|
Csavarfej süllyesztéshez előkészített fogó profil |
Ha már a keretet rögzítettük, akkor szereljük fel az alsó és felső takaró L profilokat hasonlóan a fogó profilhoz, csavarral rögzítve. Ezután már csak a görgők vannak vissza: a felsóket egyszerűen az L profilon keresztül az ajtóhoz rögzítjük, az alsók viszont ennél trükkösebbek, itt a rugós görgőszerkezet hátsó oldali szegecsének pontosan a ajtómarás feletti, 10-es furatba kell illeszkednie.
Érdemes még az apró fogó profiljába apró rövidszőrű kefét húzni (erre a célra előre kialakított kis vájat van a profil oldalában kialakítva), ez egyrészt tompítja az ajtók egymáshoz csattanásának hangját, illetve porzáróként is funkciónál.
Ha készen vagy az ajtókkal és a sínek is fel vannak fúrva a bútorra, akkor már csak a helyére kell emelni őket. Az alsó görgők rugós kialakításának köszönhetően az ajtó könnyen beugrasztható a sínbe. Ahhoz, hogy az ajtók szépen is nézzenek ki egymás mellett (és ne olyan csálén álljanak, mint a másnapos munkásbrigád reggel hatkor) be kell állítani a jobb és bal oldali alsó görgők magasságát egy kis imbuszkulcs segítségével.
Miután ezzel is készen vagyunk, és az ajtók hangtalan eleganciával suhannak a síneken, akkor fel lehet pattintani a megérdemelt sört.
|
Az eredmény :) |
Hogy mennyibe került mindez?
- Az előző postban leírt, 385 x 260 x 65 cm-es szekrény anyagköltsége kb. 120.000 HUF
- Tolóajtó vasalatok: 70.000 HUF
- Tolóajtó betétlapok: 30.000 HUF
- Blumm teljesen kihúzható fiókvasalatok + faanyag: 40.000 HUF
Azaz szumma
~ 260.000 HUF volt a gardrób teljes költsége. Ez egy hasonló méretű, egyedileg gyártott gardrób szekrény piaci árának nagyjából az 55 - 60 százaléka.